Vystavuj faktúry
zadarmo
Česká republika patrí do Európskej únie, takže pre fakturáciu platia rovnaké pravidlá ako pre fakturáciu inde do zahraničia v rámci EÚ.
Preto citujeme informácie z nášho článku o fakturácii do zahraničia:
Ak ste platiteľ DPH a fakturujete inému obchodníkovi či podnikateľovi do Česka, ktorý je tiež registrovaný pre DPH vo svojej krajine, platí takzvaný „režim prenesenia daňovej povinnosti“. To znamená, že pri vystavení faktúry do Česka DPH platí iba cieľový podnikateľ, čiže sa povinnosť platby tejto dane presúva kompletne na neho. On si potom DPH buď odpočíta od DPH, ktorú je povinný platiť, alebo zohľadní v cene, za ktorú tovar alebo službu predáva koncovému zákazníkovi.
V takom prípade priamo do faktúry uveďte, že ide o prenesenie daňovej povinnosti alebo že dodanie je oslobodené od dane. Sadzbu DPH potom neuvádzate. Tým ale ešte nemáte splnené všetky povinnosti, každý mesiac totiž musíte podať tzv. „súhrnný výkaz“, v ktorom uvediete všetky vyfakturované obchody do iných členských štátov EÚ.
Ak ste neplatiteľ DPH a fakturujete podnikateľovi so sídlom v Česku, tak postup závisí od toho, či predávate tovar alebo službu. Ak predávate tovar podnikateľom z Česka registrovaným pre DPH, tak fakturujete bez DPH a ďalšie povinnosti vám nevznikajú. Ak predávate službu podnikateľom z Česka a miesto dodania takejto služby sa podľa § 15 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty určilo v Česku, tak ešte pred jej poskytnutím máte povinnosť v tejto súvislosti požiadať o osobitnú registráciu pre DPH a stať sa tzv. „osobou identifikovanou pre DPH“. V takomto prípade ste povinný fakturovať bez DPH prenesene, rovnako ako v prípade platiteľov DPH. Vzniká vám aj povinnosť z takéhoto obchodu podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.
Pokiaľ ako platiteľ DPH či neplatiteľ DPH predávate iným osobám neregistrovaným pre DPH v Česku (napríklad konečným spotrebiteľom), tak postup závisí od viacerých faktorov – predovšetkým od toho, či ide o tovar alebo službu, kde je miesto dodania tovaru alebo služby a aký objem predaja z takýchto obchodov dosahujete. Vo všeobecnosti však pre väčšinu bežných tovarov a služieb platí, že postupujete rovnako, ako keby ste predávali slovenským zákazníkom. Ako platiteľ DPH fakturujete so slovenskou DPH a ako neplatiteľ DPH na faktúrach neuvádzate DPH a nie ste povinný sa nikde registrovať pre DPH.
Ak však budete konečným spotrebiteľom z iných členských štátov EÚ predávať tovary, telekomunikačné služby, služby rozhlasového vysielania, služby televízneho vysielania alebo elektronické služby a ich hodnota v prebiehajúcom kalendárnom roku presiahne 10 000 eur (alebo v predchádzajúcom kalendárnom roku presiahla 10 000 eur), ste povinný byť registrovaný pre DPH v každej krajine svojho zákazníka, fakturovať so zahraničnou DPH a podávať tam daňové priznania k DPH. Uvedené platí tak pre platiteľov DPH, ako aj pre neplatiteľov DPH. Výrazne vám to ale môže zjednodušiť režim One Stop Shop.
TIP: Obchodujete s konečnými spotrebiteľmi z Česka? Zoznámte sa s režimom OSS (One Stop Shop), ktorý platí od 1.7.2021.
Ďalšie náležitosti faktúr do Česka
V rámci obchodných transakcií s Českom si dajte pozor na drobné, ale v konečnom dôsledku mätúce odlišnosti medzi naším a ich značením identifikačných čísiel na daňové účely. DIČ v Česku má význam nielen pre komunikáciu s úradmi v rámci dane z príjmov, ale u našich susedov DIČ slúži aj na identifikáciu podnikateľov v rámci DPH. V Česku teda neexistuje DIČ aj IČ DPH, ale len jedno spoločné číslo DIČ.
DIČ v Česku začína skratkou „CZ“ (podobne ako u nás IČ DPH skratkou „SK“) a na rozdiel od našich zvyklostí je DIČ obvykle rovnaké ako IČO, akurát s predponou „CZ“. Dávajte teda na tieto odlišnosti pozor. Tam kde by ste od slovenského obchodného partnera chceli IČ DPH, od českého žiadajte DIČ. Pokiaľ by ste žiadali jeho IČ DPH, môže byť z toho zmätený.
Do kolónky IČ DPH v iDoklade teda uvádzate klientovo DIČ.
V prípade, ak je osobou povinnou platiť z tovaru alebo služby DPH český odberateľ, uveďte na faktúre slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“ a ak sa uplatňuje oslobodenie od DPH, uveďte na faktúre slovnú informáciu „dodanie je oslobodené od dane“. Ostatné náležitosti faktúr, ktoré budete vystavovať smerom do Česka, zostávajú totožné ako pri obchodných stykoch na Slovensku.
TIP: Viete, že v iDoklade môžete vystavovať faktúry aj v češtine, angličtine alebo nemčine?
Súvisiace články
Ako určiť DVDP (dátum vzniku daňovej povinnosti) a k čomu je dobré ho poznať
Preniknite do tajov skratiek IBAN, SWIFT a BIC