Zálohové faktúry

Skopírovať link Skopírované
Posledná aktualizácia: 22. 4. 2024 4 minúty čítania

Zálohovú faktúru vystavíte, ak chcete, aby vám zákazník vopred uhradil zálohu alebo aj celú cenu. Zálohová faktúra sa niekedy označuje ako pro forma či proforma faktúra.

Ako vystaviť zálohovú faktúru v iDoklade

Skopírovať link Skopírované

Zálohová faktúra nie je daňovým dokladom (táto informácia je dôležitá pre platiteľov DPH).
Ak by ste sa radi dozvedeli viac všeobecných informácií o fungovaní zálohových (proforma) faktúr, prečítajte si náš článok na blogu iDoklad.

Potom, čo vám klient uhradí zálohovú faktúru, máte dve možnosti:

 1. Môžete ju hneď vyúčtovať, t. j. v iDoklade vystavíte bežnú/vyúčtovaciu (konečnú) faktúru.
 2. Ak projekt ešte nie je hotový, s vyúčtovaním môžete počkať až do jeho skončenia. V prípade, že ste platiteľmi DPH, najneskôr do 15 dní od prijatia platby musíte vystaviť daňový doklad k prijatej platbe (viac v časti Predaj → Daňové doklady k platbe).

V iDoklade vystavíte zálohovú faktúru 2 spôsobmi:

 • Cez zelené tlačidlo
  Pri práci v iDoklade vidíte vždy pod logom zelené tlačidlo blank. Kliknete naň a zvolíte Zálohová faktúra.
 • Cez Zálohové faktúry
  Prejdite do časti Predaj → Zálohové faktúry. Nad zoznamom faktúr vidíte riadok s ikonami. Kliknite na prvú z nich icon.

Práca so zálohovými faktúrami v iDoklade

Skopírovať link Skopírované

V časti Predaj → Zálohové faktúry vidíte zoznam zálohových faktúr. Môžete si nastaviť, aké údaje chcete v zozname vidieť, alebo si môžete doklady vyfiltrovať podľa vlastných parametrov. Tieto funkcie sú rovnaké ako pri Faktúrach vystavených. Ich detailný popis nájdete v pomocníkovi pri Faktúrach vystavených.
Nad zoznamom zálohových faktúr v iDoklade vidíte niekoľko záložiek, ktoré vám urýchlia zobrazenie určitých skupín faktúr. Sú to tieto záložky:

 • Všetky,
 • Uhradené,
 • Neuhradené
 • alebo Po splatnosti.

Ak ste platiteľmi DPH, v záložke Nevyúčtované nájdete faktúry, ktoré sú uhradené, ale nie je k nim vystavená konečná (bežná) faktúra.
Zoznam zálohových faktúr má oproti bežným faktúram navyše tlačidlo icon Vyúčtovať. Nájdete ho v rozbaľovacej ponuke, ktorá sa vám zobrazí po kliknutí na ikonu troch bodiek icon (vpravo v časti Akcia).

Vyúčtovanie zálohovej faktúry v iDoklade

Skopírovať link Skopírované

Aby ste mohli zálohovú faktúru v iDoklade vyúčtovať, musí ju váš klient najprv celú zaplatiť.

 1. Presuňte myš na riadok s uhradenou zálohovou faktúrou a na konci riadku kliknite na tri bodky a následne na icon Vyúčtovať.
 2. Otvorí sa vám stránka s úpravou faktúry vystavenej. V popise bude uvedené „Vyúčt. zálohy xxx“. Vyplnia sa položky zo zálohovej faktúry a odpočty zálohy.
 3. Na faktúru môžete pridať ďalšiu položku (bežnú položku), ktorú má klient ešte doplatiť alebo navýšiť cenu položky.

Pri vyúčtovaní automaticky vstupujú do vyúčtovacej faktúry všetky daňové doklady vystavené k tejto zálohovej faktúre.

Na vyúčtovacej faktúre je obmedzená možnosť editácie. Na odpočtoch záloh môžete upravovať iba ich popis a členenie DPH. Ak ich zmažete, zmažú sa zároveň všetky odpočty záloh.

Zálohovú faktúru, ku ktorej je vystavený daňový doklad k platbe, nie je možné zmazať a zmeny na nej môžete robiť len obmedzene. Nie je možné pridávať ani mazať položky a na položkách upravíte iba ich popis.

Vyúčtovanie viacerých zálohových faktúr jednou faktúrou

Skopírovať link Skopírované

Jednou faktúrou je možné vyúčtovať aj viac uhradených zálohových faktúr. Slúži na to tlačidlo icon Pridať odpočet zálohy, ktoré nájdete pri vytváraní bežnej/vyúčtovacej faktúry dole pod položkami. Tlačidlo je aktívne, až keď je na faktúre vybraný odberateľ.

Po kliknutí na tlačidlo sa otvorí okno s uhradenými a doposiaľ nevyúčtovanými zálohovými faktúrami pre daného odberateľa. Tu zvolíte jednu alebo viac zálohových faktúr, ktoré majú byť zahrnuté do vyúčtovania.
Na vyúčtovacej faktúre sú položky a odpočty záloh ku každej zálohovej faktúre zvlášť.

Podobne je možné postupovať aj zo zoznamu zálohových faktúr, kde označíte vľavo viac zálohových faktúr a kliknete na tlačidlo Vyúčtovať icon (v hornom menu). Pre vyúčtovanie je možné vybrať viac záloh len v prípade, že sú všetky doteraz nevyúčtované, uhradené a majú rovnakého odberateľa a menu.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné?
0 0

Stále si neviete rady?

blank

Chcete si prečítať náš Podnikateľský servis?

Čítať
blank

Pracujete v iDoklade a potrebujete poradiť?

Spýtajte sa nás

Mohlo by Vás zaujímať

Vybrať inú tému