Daňové doklady k platbe

Skopírovať link Skopírované
Posledná aktualizácia: 19. 12. 2022 3 minúty čítania

Ak ste platiteľom DPH a vystavujete zálohové faktúry, musíte do 15 dní od zaplatenia zálohy platbu vyúčtovať a vystaviť bežnú faktúru (daňový doklad). V prípade, že počas tejto lehoty napríklad nestihnete zákazku spracovať, je potrebné do 15 dní klientovi vystaviť daňový doklad k platbe.

Dohliadnuť na lehoty vám pomôže iDoklad. Na nevyúčtovanú zálohovú faktúru a nevystavený daňový doklad vás upozorní. Notifikáciu dostanete už tri dni pred uplynutím lehoty (teda dvanásť dní od úhrady zálohovej faktúry), takže na vystavenie daňového dokladu k platbe nezabudnete.

Vystavenie daňového dokladu k platbe

Skopírovať link Skopírované

Ak je zálohová faktúra uhradená, vystavíte daňový doklad k platbe takto:

 1. V ľavom menu kliknete na Predaj → Daňové doklady.
 2. Nový daňový doklad k prijatej platbe vytvoríte kliknutím na ikonku Nový icon a následne kliknutím na tlačidloVybrať si vyberiete uhradenú zálohovú faktúru, ku ktorej doklad vystavujete. (V zozname sa vám zobrazia iba zálohové faktúry s prijatou platbou, ku ktorej zatiaľ nie je vygenerovaný daňový doklad.)
 3.  Alebo v časti Predaj kliknite na Úhrady a vyberte uhradenú zálohovú faktúru. Kliknite na ikonku icon Daňový doklad k prijatej platbe a vystavte ho.

Daňový doklad k platbe vystavíte aj pri zadávaní novej úhrady zálohovej faktúry:

 1. V ľavom menu kliknite na časť Predaj → Zálohové faktúry → vyberte konkrétnu faktúru.
 2. V detaile faktúry si vyberte záložku Úhrady a na riadku s úhradou kliknite na tlačidlo iconDaňový doklad k prijatej platbe.

V oboch prípadoch sa vám po stlačení tlačidla Daňový doklad k prijatej platbe zobrazí detail vygenerovaného dokladu. Upravíte v ňom popis položiek alebo dátum vystavenia a zmeny potvrdíte tlačidlom Uložiť.

Vygenerovaný a uložený daňový doklad nájdete v záložke Daňové doklady.

Odoslanie daňového dokladu k platbe

Skopírovať link Skopírované

Daňový doklad pošlete zákazníkovi, účtovníčke alebo inému príjemcovi rovnako ako napríklad faktúru. V detaile dokladu kliknite na tlačidlo icon Odoslať a v otvorenom okne s ponukou vyberte akúkoľvek kombináciu adresátov. Na všetky zvolené adresy iDoklad odošle doklad naraz a podľa šablón vytvorených v Nastavení (v ľavom menu kliknite na Nastavenie → E-maily a komunikácia):

 • Od: predpíše sa automaticky podľa Nastavenie → E-maily a komunikácia → Poštový server
 • Zákazníkovi: doplňte e-mailovú adresu odberateľa. Odoslané doklady budú v zozname označené ikonou icon.
 • Účtovníkovi: v Nastaveniach zadajte hlavičku, text a e-mailovú adresu správy určenej pre účtovnícku firmu.
 • Kópia: odošlite doklad na firemnú e-mailovú adresu, ktorú ste si nastavili v časti Nastavenia → Firma.
 • Ďalší príjemcovia: po zaškrtnutí sa zobrazí pole, v ktorom sú predvyplnení Ďalší príjemcovia z karty kontaktu. E-mailové adresy môžete upraviť, zmazať alebo doplniť ďalšie, na ktoré chcete faktúru poslať (jednotlivé adresy oddeľte enterom).
 • Predmet a Text e-mailu: pole sa vyplní podľa šablóny, ktorú máte pre daný typ odosielaného dokladu vytvorenú v časti Nastavenie → E-maily a komunikácia. Predmet aj text môžete upraviť a jednotlivé premenné vynechať alebo zameniť za iné.

Daňový doklad môžete odoslať priamo pri zadaní úhrady. Stačí v okne pre pridanie úhrady zaškrtnúť možnosť Vystaviť daňový doklad k úhrade, následne sa vám zobrazí možnosť Odoslať daňový doklad zákazníkovi. Ak ju zaškrtnete, po pridaní úhrady sa vygenerovaný daňový doklad automaticky odošle na e-mailovú adresu zákazníka

Tlač daňového dokladu k platbe

Skopírovať link Skopírované

Daňový doklad k platbe vytlačíte kliknutím na ikonku icon Tlač, alebo vyexportujete do PDF kliknutím na ikonku icon.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné?
0 0

Stále si neviete rady?

blank

Chcete si prečítať náš Podnikateľský servis?

Čítať
blank

Pracujete v iDoklade a potrebujete poradiť?

Spýtajte sa nás

Mohlo by Vás zaujímať

Vybrať inú tému