Dátum publikácie 09. 08. 2022 Komentáre 0 Zdieľať článok

Čo je VAT a ako s ňou pracovať?

Author Solitea 2 minúty čítania 1
Náhledový obrázek

Pod anglickou skratkou VAT sa neskrýva nič iné ako stará známa daň z pridanej hodnoty. V jadru sa tak jedná len o zahraničný názov pre DPH – teda spotrebnú daň uvalenú na produkt či službu v každom článku dodávateľského reťazca, ktorú platí koncový užívateľ.

V praxi sa s VAT stretnú najčastejšie podnikatelia, ktorí nie sú platiteľmi DPH a prijmú objednávku alebo si naopak objednajú tovar alebo službu u platiteľa VAT v inej krajine. Aby nedošlo k dvojitému zdaneniu, je nutné sa v niektorých prípadoch v danej krajine buď zaregistrovať ako platiteľ DPH, prípadne využiť inštitút tzv. osoby registrovanej pre DPH. Táto registrácia platí len pre cezhraničné plnenie, samotný podnikateľ ale zostáva neplatiteľom.

Čo je to VAT ID a kde ho nájdem?

U zahraničných i tuzemských subjektov platí, že pre správnu fakturáciu a dodržanie všetkých súvisiacich právnych predpisov budete potrebovať identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty. V SR ho nájdete pod skratkou IČ DPH, zatiaľ čo v zahraničí sa pre identifikáciu platiteľov DPH používa univerzálne uznávaná skratka VAT ID (čiže VAT identification number). Obvykle ho tvorí medzinárodný kód krajiny (napr. DE pre Nemecko, či PL pre Poľsko) doplnený 8-12 znakmi. Spoločnosti obvykle svoje VAT ID uvádzajú ako súčasť svojich kontaktných či platobných informácií, prípadne ho nájdete na faktúrach a ďalších právnych dokumentoch.

Ako vykonať overenie VAT ID?

VAT ID je tiež jeden z údajov potrebný pre správnu fakturáciu a dodržanie relevantných právnych predpisov. Kontrola VAT ID vám potom povie, či je vami nájdený údaj platný a priradený reálnemu subjektu. U firiem z členských krajín EÚ je najjednoduchšou cestou využiť systém VIES, kde stačí zadať VAT ID daného platiteľa dane a krajinu, v ktorej daň odvádza. Systém vám následne okrem platnosti danej identifikácie zobrazí aj základné informácie o subjekte.

V prípade platiteľov mimo Európskej únie je potom overenie VAT number zložitejšie kvôli absencii centralizovanej databázy. Tu nezostáva nič iné, než údaje vyhľadať buď v kontaktných údajoch danej firmy, alebo v príslušnom miestnom registri.

Uľahčite si prácu s VAT vďaka iDokladu

Súčasťou širokej palety funkcií a nástrojov vo fakturačnom programe iDoklad je aj číselník Členenie DPH, vďaka ktorému môžete podať priznanie k DPH priamo z užívateľského rozhrania. iDoklad všetky potrebné údaje do priznania doplní automaticky a vám už stačí len si postrážiť správnosť členenia.

V prípade faktúr pre zahraničných odberateľov potom dokáže iDoklad sám prenastaviť výber hodnôt pre členenie DPH. Túto funkciu možno využiť ako pre členské štáty EÚ, tak aj krajiny mimo Európskej únie.

Súvisiace články

Sadzby DPH na Slovensku: prehľad pre nových platiteľov

20. 01. 2023 6 minút čítania 1
Prečítať článok

Čo nesmie chýbať na vašich faktúrach. Záleží aj na tom, či ste platiteľmi DPH

18. 01. 2023 9 minút čítania 0
Prečítať článok

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *