Dobropisy

Skopírovať link Skopírované
Posledná aktualizácia: 19. 12. 2022 1 minúta čítania

Dobropis (opravný daňový doklad) slúži na opravu či úplné stornovanie bežnej faktúry, ktorá už bola zaslaná odberateľovi a nie je tak možné ju zo systému zmazať. Na rozdiel od bežnej faktúry navyše obsahuje zákonom požadované odôvodnenie opravy. Jeho vystavenie v iDoklade je úplne jednoduché.

Vytvorenie dobropisu z bežnej faktúry

Skopírovať link Skopírované
  • V zozname bežných faktúr si nájdete faktúru, ktorú potrebujete opraviť, a vpravo na riadku použite tri bodky icon a možnosť icon Dobropis.
  • iDoklad pripraví koncept dobropisu, ktorý vyzerá podobne ako skopírovaná bežná faktúra. Ak chcete stornovať celú faktúru, stačí len vyplniť text v poli Zdôvodnenie opravy a stlačiť tlačidlo Uložiť. Pokiaľ chcete zmeniť cenu alebo z dokladu zmazať niektoré položky, postupujte rovnako ako pri editácii faktúry. Doklad nezabudnite uložiť
  • Ak nie je faktúra uhradená, tak vytváraný dobropis môžete tiež automaticky uhradiť a započítať s dobropisovanou faktúrou (napr. v prípade vzájomného zápočtu). Pri vytváraní dobropisu slúži na tento účel tlačidloZapočítať , ktoré nájdete v detaile dobropisu dole vedľa tlačidla Uložiť.
  • Započítanie už uloženého dobropisu s faktúrou, z ktorej je vystavený, vykonáte v zozname dobropisov pomocou funkcie icon Započítať s faktúrou.

Započítanie dobropisu s faktúrou, z ktorej je vystavený, je možné iba v prípade, že neuhradená suma faktúry nie je menšia ako neuhradená suma dobropisu.

  • Vystavené dobropisy nájdete v samostatnom zozname Predaj Dobropisy.

Nový dobropis je možné vystaviť iba z bežnej faktúry.

Boli tieto informácie pre Vás užitočné?
0 0

Stále si neviete rady?

blank

Chcete si prečítať náš Podnikateľský servis?

Čítať
blank

Pracujete v iDoklade a potrebujete poradiť?

Spýtajte sa nás

Mohlo by Vás zaujímať

Vybrať inú tému