Vystavuj faktúry
zadarmo

Čo je vlastne obrat?
V obchodnom kontexte sa obratom rozumie čiastka peňazí, ktorú si firma za určitý časový úsek (deň, týždeň, mesiac alebo rok) zarobila predajom tovaru alebo poskytovaním služieb. To z obratu robí dôležitý ukazovateľ finančnej kondície podniku, kedy vyšší obrat obvykle znamená aj vyššie tržby a väčší objem podnikania. Zároveň však treba pripomenúť, že vysoký obrat nerovná sa vysoký zisk. Do obratu sa totiž nezapočítavajú náklady spojené s prevádzkou firmy.
Zákon o účtovníctve potom pracuje aj s pojmom čistý obrat. Ten sa za účtovné obdobie vypočíta znížením celkových výnosov z predaja výrobkov, tovarov a služieb o predajné zľavy. Do čistého obratu sa zahŕňajú aj iné výnosy po odpočítaní zliav tej firmy, ktorej predmetom činnosti je dosahovanie iných výnosov ako sú výnosy z predaja výrobkov, tovarov a služieb (napr. nejaké finančné výnosy). Výsledná suma má hneď tri dôležité účely – po prvé sa podľa nej určuje veľkosť účtovnej jednotky, po druhé má vplyv na to, či účtovná závierka podlieha overeniu audítorom, a po tretie má vplyv na to, či sa účtovná závierka zostavuje podľa medzinárodných štandardov finančného vykazovania IFRS.
Obrat, zisk a cash flow – v čom spočíva rozdiel?
V podnikateľskej praxi aj v mediálnom priestore môžete všetky tieto pojmy počuť veľmi často a niektorí ich dokonca medzi sebou voľne zamieňajú. V skutočnosti sú ale medzi nimi významové rozdiely:
- obrat: výnosy za určité obdobie pred odpočítaním nákladov,
- zisk: čiastka vzniknutá zmenšením obratu o všetky náklady vrátane daní,
- cash flow: vyjadrenie reálneho toku peňazí za určité obdobie (t. j. rozdiel medzi príjmami a výdavkami).
Všetky tri ukazovatele je samozrejme dôležité sledovať, pretože spoločne vám ukážu, ako sa skutočne podniku darí. Okrem toho vám potom ich znalosť umožní lepšie plánovať budúcnosť a predvídať budúce tržby.
Čo sa počíta do obratu na účely DPH?
Zákon o dani z pridanej hodnoty chápe obrat ako hodnotu všetkých bez dane dodaných tovarov a služieb v tuzemsku. Do výsledného obratu sa potom započítavajú všetky zaplatené aj nezaplatené faktúry s tým, že u zaplatených aj nezaplatených faktúr rozhoduje dátum dodania, nie dátum obdržania peňazí.
Táto definícia sa vás týka vtedy, ak váš obrat v kalendárnom roku prekročí 50 000 eur. V takom prípade sa od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka povinne stávate platiteľom DPH so všetkými s tým spojenými povinnosťami. Ak však váš obrat v prebiehajúcom kalendárnom roku prekročí 62 500 eur, stávate sa platiteľom DPH už v prebiehajúcom kalendárnom roku, a to od momentu dodania tovaru alebo služby, ktorým bol presiahnutý obrat 62 500 eur. Uvedené zmeny nastali len nedávno – od roku 2025 – a môžete si o nich prečítať v tomto článku. Predovšetkým preto je pre podnikateľov veľmi dôležité svoj obrat sledovať a byť pripravený pre prípad, že prekročí danú hranicu.
Najlepším spôsobom sledovania obratu je použiť vhodný fakturačný nástroj. Perfektným príkladom je online fakturačný program iDoklad, ktorý limit obratu stráži za vás a presne vám vyčísli, koľko zostáva do jeho prekročenia.
Viac o iDoklade
Súvisiace články
Kedy sa oplatia paušálne výdavky pre SZČO a kedy skutočné výdavky
Nenechajte sa okradnúť podvodníkmi: ako bezpečne fakturovať