Dátum publikácie 19. 03. 2020 Zdieľať článok

Čo sa mení pre živnostníkov a podnikateľov kvôli koronavírusu COVID-19?

Author Seyfor Slovensko, a.s. 4 minúty čítania 0
Náhledový obrázek

Zákaz vstupu cudzincov do krajiny, zatvorené obchody a ľudia s podozrením na nákazu v domácej karanténe. Živnostníci a malí podnikatelia tvrdo pociťujú dopady boja s koronavírusom. Situáciu na Slovensku navyše komplikuje výmena vlády. Prečítajte si to podstatné, čo musíte ako podnikateľ vedieť.

Slovenská vláda sa sústredí hlavne na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19. Preto od pondelka 16. marca vyhlásila núdzový stav a sprísnila pravidlá, ktoré regulujú život v krajine. Medzi tie najdôležitejšie patria:

 • uzatvorenie obchodov a služieb na 14 dní (s výnimkou kľúčových služieb ako potraviny, lekárne, drogérie, čerpacie stanice, pošty alebo banky a pod.)
 • uzatvorenie školských a predškolských zariadení na 14 dní,
 • povinná dvojtýždňová karanténa pre Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia.

Dopady koronavírusu na ekonomiku budú naozaj výrazné. Podľa ekonómov sa po 11 rokoch rastu nevyhneme spomaleniu a Slovensku reálne hrozí aj recesia. Nadnárodné alebo veľké slovenské spoločnosti majú pri hospodárskom prepade lepšiu východiskovú pozíciu. Pre živnostníkov a malých podnikateľov však môže byť prepad príjmov fatálny.

Podnikatelia sa dočkali prvých dobrých správ

Vzhľadom na povolebné formovanie novej vlády rokovali politici o ekonomickej pomoci podnikateľom až v pondelok 16. marca.

Rezorty hospodárstva, sociálnych vecí a financií pripravili opatrenia, ktoré majú zabezpečiť, aby ekonomika krajiny fungovala aj počas boja s koronavírusom. Navrhované opatrenia sú zatiaľ pomerne všeobecné, ale vítajú ich združenia zamestnávateľov aj budúci minister hospodárstva Richard Sulík. Tým by mala byť zabezpečená podpora návrhov aj po nástupe novej vlády.

Ako chce teda štát živnostníkom a podnikateľom pomôcť?

K dnešnému dňu je navrhovaných 31 opatrení, ktoré by mali podnikateľom pomôcť. My sme pre vás vybrali tie najdôležitejšie.

Platné opatrenie:

 • Platnosť nadobúda ustanovenie, že všetky právnické a fyzické osoby môžu podať daňové priznanie k dani z príjmov a tiež túto daň zaplatiť do 30.06.2020 bez toho, aby museli túto skutočnosť na úrade oznámiť. Ak teda posuniete podanie daňového priznanie, nehrozí vám žiadna sankcia.

Očakávané opatrenia:

 • Politici s bankami prerokujú možnosť odkladov splátok úverov bez rizika záznamu v registri dlžníkov. Finančné inštitúcie na oplátku nebudú štátu platiť bankové odvody.
 • Slovenská záručná a rozvojová banka a EXIMBANKA poskytnú krátkodobé a nízkoúročné pôžičky pre podniky z vybraných sektorov ako gastro a služby. Úvery budú v rozmedzí 10–350 tisíc eur. Zatiaľ má banka pripravených 10 miliónov eur.
 • Predĺži sa obdobie, kedy si firmy môžu odpisovať straty.
 • Živnostníci aj právnické osoby môžu odložiť platby poistného a odvodov za marec, apríl a máj. Dlžnú sumu môžu uhradiť až v nasledujúcich 18 mesiacoch.
 • Firmy, ktoré z rozhodnutia štátu nefungujú alebo majú výpadky zákaziek, budú oslobodené od platieb sociálneho a zdravotného poistenia aj dane z príjmu zamestnancov.
 • Malé a stredne veľké firmy získajú jednoduchšie podmienky na pridelenie príspevku na udržanie pracovného miesta.
 • Zníži sa cena elektriny.
 • Jeden z rodičov dieťaťa, ktoré nemôže chodiť do škôlky alebo školy, môže dostať PN a dostane 80 % priemerného zárobku. Pokiaľ rodičia nemôžu nepracovať (lekári, policajti atď.), štát im môže dať jednorazový voucher na pokrytie nákladov na starostlivosť o dieťa.
 • V prípade nariadenej karantény by mala Sociálna poisťovňa preplácať PN od prvého dňa (aktuálne platia podmienky PN ako pri chorobe – prvých 10 dní prepláca zamestnávateľ a od 11. dňa prepláca Sociálna poisťovňa)
 • Štát sa zaviazal, že budú prebiehať iba nevyhnutné kontroly a nebude vymáhať pokuty, ak firmy nemôžu včas splniť verejnú zákazku.
 • Vláda navrhuje aj odpustenie sankcií pri oneskorenom podaní ďalších daňových a štatistických výkazov, či zjednodušenie odkladu daňových povinností.
 • Slovensko začne rokovanie s Európskou komisiou o využití eurofondov na zaplatenie ekonomických škôd.
 • Slovenský investičný holding spolu s Európskou investičnou bankou vyčlení peniaze na podporu investícií v súkromnom sektore. Naštartovať investície by mali aj lepšie podmienky pre zrýchlené odpisovanie majetku.
 • Medzi novšie ustanovenia patrí automatické trojmesačné predĺženie platnosti technickej a emisnej kontroly pre vozidlá, ktorým sa skončila ich platnosť v období od 13.03.2020. Toto predĺženie má platnosť do 12.06.2020
 • Štát plánuje zabezpečiť dostupnosť informácií prostredníctvom relevantných webových stránok. Pôjde o FAQ so životnými situáciami a ich riešeniami pre podnikateľov.

Ustanovenia, ktoré boli navrhnuté, sú aktuálne k 18.3.2020. Ktoré z nich nadobudnú platnosť, rozhodne až nová vláda, ktorá by mala byť vymenovaná, prezidentkou Slovenskej republiky 21.3.2020. Niektoré z nich môžu ministerstvá realizovať okamžite, iné je potrebné schváliť parlamentom – na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR sa poslanci stretnú už v piatok 20. marca.V prípade nových opatrení vás budeme opäť informovať o novinkách, či iných chystaných zmenách.

Ministerstvá ešte musia spresniť konkrétnu podobu opatrení na podporu podnikateľov a živnostníkov.

Ministerstvá ešte musia spresniť konkrétnu podobu opatrení na podporu podnikateľov a živnostníkov.

Súvisiace články

Čo je predajka a kde ju môžete a nemôžete využiť?

24. 05. 2024 2 minúty čítania 0
Prečítať článok

Ako podať daňové priznanie elektronicky

22. 05. 2024 6 minút čítania 1
Prečítať článok